sadsad x
asdasd
Blog

Evde Slime Oyun Hamuru Nasıl Yapılır

18 Nisan 2020
Evde Slime Oyun Hamuru Nasıl Yapılır

Evde Slime Oyun Hamuru Nasıl Yapılır?

Çocukların en sevdikleri oyun arkadaşları olan ve yaratıcılıklarını geliştirme konusunda da oldukça katkı sağlayan oyun hamurları yerine son zamanlarda farklı bir tür bağımlılık derecesinde yaygınlaşmıştır. İlginç yapısı ve gerek büyüklere gerekse de çocuklara sağladığı eğlenceli dünya ilgiyi daha çok bu oyun hamuru türüne çekmektedir. Neden mi bahsediyoruz tabi ki, slime oyun hamuru türünden. Tüm oyuncakçılarda hatta sokaklarda dahi satılan bu oyun hamurları yapışmayan ve kaygan bir yapıya sahiptir. Bu nedenle de eğlenceli ve ilginç oyunların objesi haline gelmiştir. Ancak siz evde kendi slime’ınızı kendiniz yapmak isterseniz ya da bu hamurları yapıp satarak gelir elde etme amacınız varsa doğru adrestesiniz. Çünkü bugün bloğumuzda evde slime oyun hamuru nasıl yapılır sizler için açıklıyoruz.

Malzemeler;

Slime oyun hamurlarının en önemli özelliği bir jel gibi akışkan bir yapısının olması ve ele yapışmayarak istediğiniz şekli almasıdır. Bu yapısı nedeniyle slime’lar hem küçüklerin hem de büyüklerin eğlence anlayışına güzel katkılar sunmaktadır. Slime oyun hamurunun yapısını boraks, su ve tutkal oluşturmaktadır. Bu basit 3 malzemeyle evde yapılabilen slime’lara asıl istenilen kıvamı veren ise aşağıdaki malzeme oranlarıdır. Oranlara bağlı kalınmadığında kötü sonuçlarla karşılaşılabilir bizden uyarması. İşte malzemeler ve oranları;

ü  2 adet yarımşar su bardağı sıcak su

ü  1 çorba kaşığı boraks tuzu

ü  Yarım su bardağı tutkal

ü  Boya (eğer kimyasalların etkisinden çocuklarınızı korumak isterseniz boyayı gıda boyası tercih etmelisiniz)

Slime Oyun Hamurunun Yapılışı;

Öncelikle bir cam kabın içine sıcak suyu koyun ardından boraks tozunu ekleyerek iyice karıştırın. Karıştırma işlemine özellikle boraks tuzu eriyene kadar devam edin. Ayrı bir cam kapta ikinci yarım bardak sıcak suyla tutkalı iyice karıştırarak birleştirin. Bunu yapmamızın sebebi ise slime’a yapışkan halini vermektir. Tutkallı karışıma erittiğiniz gıda boyasını da ilave ederek homojen bir renk alana kadar karıştırın. İki ayrı sıvı hazırlandıktan sonra daha geniş bir cam kapta her ikisini birbirine karıştırın. Güzelce karıştırmaya devam edin. Durmadan 30 dk kadar karıştırmanız gerekmektedir. Ardından hazır olan slime hamurun kıvamını mutlaka kontrol edin. Eğer beklenenden katı ise biraz daha sıcak su ilave edebilirsiniz. Ama çok fazla koymayın ve karıştırarak yedirin. Boyanın içine dilerseniz sim de ilave ederek çok değişik özellikte slimelar elde edebilirsiniz.

Slime Hamurundan Yapılan Tasarımlar

Slime hamuru sadece büyüklerin stres atmak küçüklerin de oyun oynaması için değil çeşitli tasarımlarda da kullanılabiliyor. Örneğin 3 boyutlu bir resim ya da kokulu taş yapacaksanız yaptığınız nehrin akışını belirginleştirmek için mavi olarak yaptığınız slime hamuru kullanabilirsiniz. Öte yandan yine kesik bir parmak figürü yapıp etrafına kırmızı olarak ürettiğiniz slime hamurunu kan gibi kullanabilirsiniz. Bu şekildeki tasarımların dışında slime hamurlar sabun tasarımlarında, kokulu taş tasarımlarında ve teraryumlarda sıklıkla slime hamuru kullanılabilmektedir. Ayrıca bor insan sağlığına zararlı bir madde olmadığı için gıda boyası gibi zararsız bir boyayla da birleşerek çocukların oynaması için daha güvenli bir oyuncak haline gelmektedir. Son zamanlarda yaratıcılıklarını geliştirmeleri için kreşlerde de slime hamur kullanımı artmıştır. Bunlarla yapılan el işleri, oyun maketleri de çok yaygın hale gelmiştir. Siz de slime hamurunuzu kendiniz oluşturmak ya da bu işten gelir elde etmek istiyorsanız kimyaciniz.com gibi kaliteli malzeme satan yerlerden hammadde alışverişinizi yapmanızı öneririz. Ayrıca yapım aşamasında da tüm aşamaları gerçekleştirdiğinizden mutlaka emin olunuz. Eğlenceli slime hamurlarınız olması dileklerimizle.

Kokulu Taş Aranjmanları Nasıl Oluşturulur

18 Nisan 2020
Kokulu Taş Aranjmanları Nasıl Oluşturulur

Kokulu Taş Aranjmanları Nasıl Oluşturulur?

Özel günlerde davetlilere küçük hediyeler şeklinde, bebek özel günlerinde, hediye olarak veya evlere dekoratif kullanım amacıyla çiçek ya da biblolar yerine kokulu taş aranjmanları tercih edilmektedir. Kokulu taşların bu denli yaygınlaşmalarının nedeni çok güzel tasarımlarla birleştirilebilmeleri, çiçekten daha dayanıklı ve kalıcı olmaları ayrıca davetlileri mutlu ettikleri gibi uzun süreler hatıra olarak dekoratif amaçlarla da kullanılabilmeleridir. Hobi olarak yapabileceğiniz gibi tasarımlarınıza ve el becerilerinize güveniyorsanız kokulu taş aranjmanları yaparak aile bütçenize katkı da sağlayabilirsiniz. Bu nedenle yeni başlayanlar için kokulu taş aranjmanı hakkında bilgi vermeyi uygun gördük.

Öncelikle Temayı Belirleyin

Tasarım işine başlamadan önce temayı belirlemeniz ve belirlediğiniz bu temaya göre malzeme seçimi yapmanız çok daha doğru bir yaklaşım olacaktır. Tema belirlemede yapacağınız kokulu taş aranjmanının hitap ettiği kesimi ve ne için yapıldığını kesinlikle belirlemeniz önemlidir. Örneğin bebek için yapılacak bir kokulu taş aranjmanında ona göre figürler olacağından renk seçimlerinin de temaya göre yapılması gerekmektedir. Bebek tasarımlarında çiçeklerin yanında biberon, bebek arabası, bebek kıyafeti gibi figürler de yapılmakta olup renkler daha çok şeker pembe, mavi, toz yeşil, sarı tonlarında olmaktadır. Nikâh, düğün, söz, doğum günü gibi organizasyonlarda ise davetin genel temasına uygun olarak hareket edilmelidir. Kokulu taş aranjmanları ayrıca dekorasyon amacıyla da kullanılabilmekte, böyle durumlarda genel tasarıma uygun bir tema seçilmelidir.

Malzemelerinizi Doğru Seçerek Hazırlayın

Kokulu taş için kullanılan malzemelerin başında ana taş malzemesi, koku, kalıplar ve çeşitli boyalar gelmektedir. Ancak tasarımınıza farklı detaylar katmak isteyenler kalıptan çıktıktan sonra kokulu taş üzerinde birçok işleme ve yontma yöntemi uygulayarak detaylandırmakta ve şık aranjmanlar ortaya çıkmaktadır. Tasarım konusunda ne seçerseniz seçin doğru kalıplarla yola çıkmanız çıkacak işin şıklığı açısından çok önem taşımaktadır. Kalıplar kadar seçilen malzemenin kalitesi de belli standartların üzerinde olmalıdır. Aksi halde her ne kadar şık tasarımlar yaparsanız yapın kaliteli olmadıkları için dayanıklı ve kaliteli olmayacaklardır. Son olarak aranjmanın yapısını belirleyecek olan yardımcı malzemeler de oldukça önemlidir. Örneğin aranjman her ne kadar bir saksı içinde yapılsa da bisiklet selesi, araba ve farklı kaplar içine de kokulu taş aranjmanı yapılabilmektedir. Yine buketin bulunacağı saksının da güzel bir şekilde seçilmesi gerekmektedir. Hatta eğer dekoratif amaçlı kendi evinize bir tasarım oluşturacaksanız evde bulunan eski çaydanlık üstleri, demlik ya da fincanlar da kap olarak kullanılıp farklı güzel tasarımlar yaratılabilmektedir.

Kokulu Taş Aranjmanı Modelleri 2017

Kokulu taş aranjmanları kişisel zevkler ve tasarımcının becerisine, tasarım dünyasına göre şekillense de sezon trendlerinden etkilenilmemesi de mümkün değil elbette. 2017 yılının floral havasını kokulu taşlarda da hissediliyor. Ancak klasik gül buketleri artık yerini farklı çiçek figürlerine ve kuşlu süslemelere bırakmış durumda. Bebek trendlerinde ise erkek bebekler için daha marin temalı mavili tasarımlar, kız bebekler için şeker pembe tonlamalı prenses tasarımlar ön planda. 2017 yılında en çok değişiklik ise şüphesiz ki davetlerde kullanılan kokulu taş aranjmanlarında yaşanmış durumda. Çünkü tamamen tasarımcının hayal dünyasına kalmış durumda ve çok çeşitli. Moda bu diye tabir edebileceğimiz öne çıkan unsurlar yok. 2017 yılında bir kokulu taş trendi daha var ki işte bu tam da benim gibi süslü bayanlara hitap edecek cinsten. Çeşitli figürlerin kolye olarak kullanılması… Çok farklı modeller oluşturmak mümkün. Özellikle kolye çerçevelerinin içine oturtulmuş kokulu taş aranjmanlarıyla harika kolyeler oluşturabilirsiniz.

Sabun Boyası Alırken Dikkat Edilecekler

18 Nisan 2020
Sabun Boyası Alırken Dikkat Edilecekler

Sabun Boyası Alırken Dikkat Edilecekler

Sabun yapımı son zamanlarda yıldızı parlayan hobi ve ek işlerden birisidir. Yapılan sabunların daha kaliteli ve gösterişli olması için de elbette ki kullanılacak malzemenin kalitesi oldukça önem taşımaktadır. Satın alırken dikkat edilmesi gereken malzemelerden bir tanesi de sabun boyasıdır. Piyasada pek çok çeşidi bulunan bu boyaların hem estetik görünümde hem de sabunun kalitesinde doğrudan etkisi bulunmaktadır. Hal böyle olunca da kaliteli malzemeler güvenilir satıcılardan temin edilmelidir.

Sabun boyası alırken ilk dikkat edilmesi gereken konu sabunun türüdür. Yapacağınız sabun doğal sabunsa gıda boyası gibi doğal malzemelerden üretilmiş renklendiricilerden faydalanmanız gerekmektedir. Aksi halde kimyasal boyalar sabununuzun doğallığını bozacaktır. Gıda ya da organik boyalar dışında bazı doğal bitkisel yağların boyama özelliğinden de yine doğal sabun yapımında faydalanılabilmektedir. Diğer yandan, sabun yaparken her ne kadar doğallık sizin için önemli değilse de merdiven altı boyalardan kaçınmanız gerekmektedir. Çünkü bu ürünler ucuz malzemelerden üretildikleri için hem sağlığınıza zarar verecek hem de sabunun eriyebilirlik özelliğini yok edecektir. Sıvı sabun boyalarını daha çok dekoratif amaçlı kullanılacak sabunlarda kullanmanız bu durumda çok daha mantıklı olacaktır. Diğer kendi kullanımınız için yapacağınız sabunlarda ise toz boyaları alıp gliserinle karıştırıp sıvı boya haline getirdiğinizde otomatik olarak sabunun eriyebilirliğine de katkı sağlamış olacaksınız. Hangi boya çeşidini seçerseniz seçin mutlaka kaliteli firmalardan almaya özen göstermeniz gerektiğini bir kez daha vurgulamakta büyük fayda görüyorum.

Sabun boyası seçimi aslında sabunun kalitesinin yanında estetik görünümü de arttırmaktadır. Eğer sabunda oyma yapılacaksa çeşitli renkte boyalar katman katman uygulanacağında sıvı boyalar tercih edilmelidir. Sıvı boya olmadığı durumlarda sıvılarla iyi karışabilen toz boyalar da tercih edilebilmektedir. Uygun olmayan sabun boyası kullanıldığında görüntü pütürlü olacak homojen dağılma olmayacaktır. Sabun boyasında renk tonlarının seçilmesi ise tamamen yapılacak tasarıma bağlı olmaktadır. Öncelikle tasarıma karar vermek, kendinize belli bir tema oluşturmak ve bu temaya uygun olacak şekilde boyaların tonlarına karar vermek sizi başarıya ulaştıran önemli dinamiklerden olacaktır.

Sabun boyası satın alırken bir diğer dikkat edilmesi husus da boyanın solmayan özellikte olmasıdır. Bu özellik hem günlük kullanım hem de dekoratif amaçlı sabunlarda olmazsa olmazdır. Özellikle dekoratif sabun sanatında kullanılacaksa solmayan sıvı sabun boyaları tercih edilmelidir. Genellikle kullanılan boya kaliteli olduğu sürece solma olmamaktadır. Diğer yandan, boya ve kullanılan esansın uyumlu olması da sabun yapımında önerilen dikkat edilmesi gereken faktörlerdendir. Örneğin gül, çilek ya da kiraz gibi kokular tercih edilecekse pembe; lavanta, berry kokuları tercih edilecekse lila kullanılması ekstra bir hoşluk yaratmaktadır. Tasarımda duyuların hepsine hitap etme konusu olduğunda koku ve estetik uyum ön plana çıkmaktadır.

Son olarak sabun boyasından beklenen özellikleri sıralamak gerekirse toz boyalarda topaklanma olmamış boyalar olmasına ve sabunun eriyebilirliğine dikkat edilmelidir. Sıvı boyalarda renk solması olmayan ürünler tercih edilmelidir. Ayrıca eğer farklı renkli parçaların bir kompozisyon eşliğinde kullanıldığı çalışmalarda boyanın kalitesi çok ön plana çıkmaktadır. Eğer kalitesiz boya kullanırsanız solmadan öte tüm renklerin birbirine karışması ya da renklerin birbirine leke yapması durumları da görülebilmektedir. Sabun boyası satın aldıktan sonra da iş bitmemektedir. Onun bir de doğru şekilde kullanılması gerekir. Örneğin normal sıvı boya kullanıyorsanız yapım aşamasında doğrudan sabun bazının içine ilave ederek kullanmanız gerekmektedir. Ancak gıda boyası gibi malzemeler kesinlikle sabun bazına doğrudan katılmamalı, dışarıda esans ya da gliserinle karıştırılıp sıvı hale getirildikten sonra baza karıştırılmalıdır.

Evde Bitkisel Sabun Yapımı ve Püf Noktaları

18 Nisan 2020
Evde Bitkisel Sabun Yapımı ve Püf Noktaları

Evde Bitkisel Sabun Yapımı ve Püf Noktaları

Sabun sanayinin son zamanlarda oldukça gelişmiş olmasından dolayı piyasada çeşit çeşit sabun bulmak mümkün olmaktadır. Ancak bu sabunların doğallığı ve zararsız olması konusunda işler hiç de bu kadar masum değildir. Özellikle sektörde kimyasal maddelerin bolca kullanılıyor olmasından dolayı birçok kişi evde kendi sabununu kendisi doğal yollarla üretmek istemektedir. Bu amaçla hem hobi hem de satış amaçlı olarak kendi sabununu kendisi evde üretenlerin sayısı bir hayli artmıştır. Dekoratif amaçla üretilen sabunların tasarımsal güzelliği insana harika bir hobi kazandırmaktadır. Ancak evde sabun yaparken ürettiğiniz ürünlerin amacına uygun ve hoş olması için bazı kurallara kesinlikle uymanız önerilmektedir. Bu yazımız evde bitkisel sabun yapımı ve püf noktaları hakkında detaylı bilgi bulmanız için hazırlanmıştır.

Doğal Sabun Malzemeleri Nelerdir?

Teknik olarak sabun yapımında kullanılan iki türlü madde bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi asit diğeri ise bazdır. Asit ve baz özellikteki iki maddenin etkileşimiyle sabunlaşma tepkimesi oluşmakta ve sabun ürün olarak elde edilmektedir. Doğal sabun yapımında işte bu iki maddenin doğal bileşenlerden oluşmasına dikkat edilmektedir. Bunlardan baz maddesi doğal piyasada iki çeşit bulunmaktadır. Potasyum hidroksit ve sodyum hidroksittir. Potasyum hidroksit insan ve çevre sağlığına zararlı olduğu için kostik de denilen sodyum hidroksit bileşimine sahip sabun bazları kullanılmalıdır. Diğer asit maddesi ise doğal bitkisel yağlardan karşılanmalıdır. Bunun dışında kullanılacak esansların doğal sabun yapılacaksa yine bitkisel ve doğal içerikli olması gerekmektedir. Kimyaciniz.com bu işin uzman satış sitelerinden birisi olduğu için doğal sabun malzemeleri kategorimizde bulunan gönül rahatlığıyla bitkisel ev yapımı sabunlarınızda kullanabilirsiniz. Doğallıkları konusunda içiniz sonsuz rahat edebilir. Hoş kokulu sabunlar elde etmek için doğal sabunlarda yine kokulu bitkisel yağları tercih etmelisiniz.

Limon Kokulu Cilt Besleyici Sabun Yapımı

Evde bitkisel sabun nasıl yapılacağına örnek olarak limon kokulu cilt besleyici sabun tarifini seçtim bugün sizler için. Dilerseniz siz farklı tarifler de deneyebilirsiniz. Bloğumuzu takip ederseniz zaman zaman farklı tarifler bulabilirsiniz.

Malzemeler:  2 yemek kaşığı sodyum hidroksit (kostik), 300 ml kadar zeytinyağı, 5 ml badem yağı, 5 ml limon yağı (koku için lavanta, karanfil, okaliptüs yağı gibi farklı kokular da kullanılabilir), 5 ml defne yağı, adet 500 ml hacimde cam kap ve sabun kalıpları.

Yapımı: Cam kabın içerisine 2 yemek kaşığını ekledikten sonra üzerine 50 ml su ekleyin. Bu karışımı kostik eriyene kadar karıştırın. Ardından ana sabun malzemesi olan zeytinyağını ekleyin ve cilt besleyici, koku amaçlı diğer yağları ekleyin. Tüm karışımı koyulaşana ve pelte halini alana kadar karıştırın. Daha sonra tam olarak katılaşmasına izin vermeden sabun kalıplarına dökün. 2 saat buzdolabında beklettiğiniz sabunlarınızı kalıplarından çıkarıp kullanabilirsiniz.

Sabun Yapmanın İncelikleri

Malzemeleri doğru şekilde kullanmak ve mükemmel kusursuz sabunlar elde etmek için bazı püf noktaları bulunmaktadır. Kimyasal sabun yapımında çok daha fazla püf noktası bulunmakla birlikte biz doğal sabun yapımını anlattığımız için boya ve esansla ilgili püf noktalarını bu yazımızda sizlerle paylaşmıyoruz. Doğal sabun yapımı çok basit olmasına rağmen bazı ipuçlarını kaçırdığınızda hatalı sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Bunlardan ilk dikkat edilmesi sabunun kalıba döküldükten sonraki aşamasıdır. Bu aşamada terleme ve dış etkenlerden kaynaklı kabarcıklar olabilmekte bu da hem sabunun kalitesini düşürüp hem de görünümünü bozmaktadır. Bu görünümü engellemek için sabun kalıba döküldükten sonra alkol ya da kolonya ile dış yüzey silinmek suretiyle kabarcıklar alınmalıdır. Eğer sabun yaparken sabun bazı tercih edecekseniz daha sağlam olması ve sabunların kalıptan çıktıktan sonra kırılgan olmaması için içine bir miktar su karıştırmanız gerekmektedir.

Romantik Yemeklerinize Eşlik Edecek Mum Modelleri

18 Nisan 2020
Romantik Yemeklerinize Eşlik Edecek Mum Modelleri

Romantik Yemeklerinize Eşlik Edecek Mum Modelleri

Mum ev dekorasyonunda sevilerek ve oldukça sık kullanılan aksesuarlardandır. Özellikle bayanlar çıktıkları alışverişten mum almadan dönmezler. Bunun en büyük nedeni de eve aydınlık bir şıklık sağlamalarından kaynaklanmaktadır. Bazı kişiler de mum satın almak yerine kendi mum tasarımlarını kendileri yapmayı tercih etmektedir. Bu sayede hem kendi ev dekorasyonunu istediği şekilde oluşturmak bazen de satışını yaparak aile bütçesine katkı sağlamak isteyenler ortaya çıkmaktadır. İster mum tasarımınızı kendiniz yapın isterseniz de satın alın bazı modeller vardır ki o sezona ve içinde bulunduğunuz şartlara çok uyum sağlar. Romantik yemeklere eşlik edecek mum modellerinin seçimi de aynı şekilde uyum sağlayan tasarımlar arasından yapılmaktadır. 2017 yılında en çok tercih edilen modelleri sizler için derledik.

Klasik şamdanların yerine yaratıcı fikirler

Romantik akşam yemekleri denildiğinde aklımıza hemen sofra dekorunda kullanılan kırmızı ya da altın varak tonlarındaki şamdanlar ve mumları gelmektedir. Ancak 2017 yılında bu modeller yerine daha yaratıcı tasarımlara yer verilmeye başlanmıştır. Şarap kadehleri ya da farklı bardak modellerinin şamdan niyetine kullanıldığı ve üzerlerine daha çok sade mumların kullanıldığı tasarımlarda genelde florial desenler, floriyal ögeler kullanılmakta, renk olarak da lila, toz pembe gibi pastel renkler harika bir şıklık yaratmaktadır. Bu tip akşam yemeği mumları yaz yemeklerinde harika alternatifler sunmaktadır.

 

 

Temalı dekoratif akşam yemeği mum modelleri

Sevdiğiniz kişiyle birlikte yiyeceğiniz romantik bir akşam yemeği için mum seçerken ya da tasarlarken belli kalıplara bağlı kalmanıza gerek yok. 2017 modası zaten bu özgürlüğü bize en geniş imkanlarla sağlıyor. Eğer işin içinden çıkmada zorlananlardansanız tema belirlemek sizi için harika bir yaklaşım olacaktır. Örneğin yemeğinizin teması marinse geniş bir bardak yada kavanozun içine kum, deniz kabukları ve çakıllarla bir sahil ortamı yaratıp üzerine de bir mum yerleştirerek harika bir dekor mum yaratabilirsiniz. Öte yandan sevgililer günü teması isterseniz de kırmızı kalplerle süslenmiş mumları öneriyoruz.

Kuş kafesi şamdanların verdiği hoşluk

 

Doğayla iç içe yenecek romantik yemeklerde kuş kafesi şeklinde şamdanlar sıklıkla tercih edilen mum modelleri arasında yer almaktadır. Örneğin göl ya da deniz kenarında bir romantik akşam yemeği planladığınızı düşündüğümüzde masanın etrafına yerlere serilen bu şamdanlar harika bir etki yaratacaktır. Kuş kafesi yerine kandil, vintage farklı dekoratif kafesler de mum dekorları için tercih edildiğinde harika sonuçlar yaratmaktadır. Çoğu zaman da beklenenden çok daha mutluluk verici bir akşam yemeği ve romantiklik yaratabilmektedir. Dilerseniz eskiden kalma bu tip şamdan şeklinde kullanabileceğiniz objeleriniz varsa boyayıp değerlendirebilirsiniz. İlla satın almanıza da gerek yok. Fark yaratmak istediğinizde ise plastikten yapılıp satılan yapma çiçek dallarını kafesin altına yerleştirip harika bir konsept yaratmanız güzel olacaktır.

Country tarz mum modelleri

Country tarz dediğimiz stil modadan dekorasyona, ev tekstilinden tasarımlara kadar her yerde kısa sürede yerini almıştır. Rahat bir tarz olduğu için de önümüzdeki daha pek çok yıl tasarım dünyasındaki yerini kaybetmeyeceğe benzemektedir. Bu nedenle sevdiğiniz kişiyle birlikte planladığınız romantik akşam yemeğinin temasına da country tarz mum modelleri çok yakışacaktır. Eğer sahilde ya da bahçe gibi doğal ortamlarda açık havada bir yemek planlıyorsanız en iyi tercih country romantik mum modelleri olacaktır. Country mumlar piyasada bulunmakla birlikte kendiniz tasarımı yapmak istiyorsanız marangoza oydurduğunuz doğal desene sahip kütüklerin ortasına mum dökerek elde edebilirsiniz. Eğer kütük konusunda sıkıntı yaşıyorsanız düz şekilde döktüğünüz mumum etrafına kabuk tarçın silindirleri bağlayarak da country tarz mum tasarlayabilirsiniz. Bunları çuval ipiyle bağlayarak çok şık tasarımlar ortaya çıkarmanız mümkün.

Oyma Mum Sanatı

18 Nisan 2020
Oyma Mum Sanatı

Oyma Mum Sanatı

Oyma mum sanatı oldukça eski bir gelenektir. Türklerde en eski örnekleri Osmanlı döneminde görülmüştür. Etkili bir aydınlatma aracı olarak bir döneme damgasını vuran mumlar Osmanlı’da sanat haline getirilmiştir. Bu sanatın hobi dünyasına katkıları devam etmektedir. Hala daha evde mum yapma işiyle uğraşanlar oyma mum sanatını icra etmekte hatta teknolojik gelişmelere uygun olarak bu sanatı sürekli geliştirmektedir. Peki, oyma mum nasıl yapılır, nasıl malzemeler gerekir ve hangi tekniklerin bilinmesi önemlidir bu yazımızda sizler için derledik. Şimdiden keyifli okumalar. Oyma sanatına göre kendi tasarımlarınızı oluşturup bunları ister kendi evinizde dekoratif amaçlı olarak gerekse de satıp bütçenize katkı sağlayarak değerlendirebilirsiniz. Genellikle satma amaçlı yapılan oyma mumlar nikah, düğün, sünnet, söz gibi organizasyonlarda dekorasyon malzemesi ya da nikah şekeri olarak kullanılmaktadır.

Oyma Mum Sanatı İçin Gereken Malzemeler

Oyma mum için kullanılan malzemeler aslında normal mum yapımı için kullanılan malzemelerle aynı olup çalışmanın daha gösterişli olması için vernik malzemeleri ve boyalar eklenmektedir. Malzemelerini yeni alacak olanlar için liste mum yapmak için düzenek, parafilm veya balmumu, çeşitli şekillerde mum kalıpları, boyalar, kokulu mum olacaksa esanslar, fitil, parafilm eritmek için çeşitli araç gereç şeklinde oluşturulabilmektedir.

Oyma mum için gerekli olan araç gereç ve malzemeleri kesinlikle bildiğiniz ve kalitesine güvendiğiniz yerlerden almanız gerekmektedir. En önemlisi de bu malzemelerin kaliteli hizmet vermenin yanında müşteri memnuniyetine de katkı sağlayıcı hizmet veren yerlerden alınmasıdır. Piyasada pek çok mum malzemesi satan yer olmakla birlikte online alışverişe hizmet kalitesinden dolayı daha çok önem verilmektedir. Online olarak malzeme satışı yaptığımız mağazamız da piyasanın en iyisi olmanın gururunu yaşamaktadır.

Oyma Mum Nasıl Yapılır? Aşamaları

Oyma mum sanatında en önemli konu oyduğunuz alanların alt kısımlarından beyaz mum görünümünün çıkmamasıdır. Bu nedenle mum döküldükten sonra genellikle birkaç katman boya yapılması gerekmektedir. Adım adım oyma mum nasıl yapılır merak edenler için anlatmakta büyük yarar görüyorum. Zira bu sanata hobi ya da ticari amaçlı olarak yeni başlamış olanlarınız olabilir. Bu yaptığımız açıklamalar sayesinde sizler de hemen alışıp bu sanatı icra edebilir hale geleceksiniz.

Öncelikle yapacağınız tasarıma karar vermelisiniz. Buna göre de renk katmanlarını ayarlamanız gerekecektir. İlk olarak mumu istediğiniz model kalıba döküp fitilini ayarlayın. Ardından mumu boyama aşamasına geçebilirsiniz. Bunun için kuruyan mumu kalıptan çıkarın ve fitiline bir ip bağlayarak uzatın. Ardından bu bağladığınız iple tutarak birinci renk boyaya daldırın. Ardından eriyen boyanın kuruması ve donması için soğuk su dolu kaba daldırın. Tasarımın renk sırasına göre işlemi her renkte tekrarlayın. Son katman boyayı da attıktan sonra mumu biraz dinlendirin. Artık mumunuz şekil vermeye hazır hale geldi. Tasarımınıza uygun olarak kesici ya da delici aletlerden yararlanarak nakış gibi mumunuzu işleyin. Bazı parçaları bükerek bazılarını da farklı şekillerde dizayn ederek tasarımınızı tamamlayabilirsiniz. Tüm tasarım tamamlandıktan sonra üzerine mum verniği sürmeyi de ihmal etmemek gerekiyor.

 

Oyma Mum Modelleri

Oyma mum işiyle uğraşacak olanların en çok piyasada bulabileceği tasarımlar kurdeleli tasarımlardır. Bunun en büyük nedeni de mumdan ayrılan sıyrıntıların bükülerek kolayca kurdeleli modellere dönüşebilmesidir. Bunun dışında gül ya da ayçiçeği haline dönüştürülmüş mum tasarımları da sıkça tercih edilmektedir. Özellikle kalp ve güllü modeller ev dekorasyonu için sıkça yapılmaktadır. Yaratıcılığa bağlı olarak modeller çeşitlendirilebilir. Oyma mum sanatçıları için son zamanlarda meyve oyma sanatını muma adapte eden tasarımlar da sıkça tercih edilebilir olmuştur. Bunun için önce muma meyve şekli verilip ardından oyma işlemi yapılmaktadır.

Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.