Başlıksız-2.jpg (957 KB)
Yeni

Lateks [Teknik Tip] 1 Kilogram

Ürün Kodu : T2311 Kategori : Teknik Kimyasallar
50,00 TL
Adet:
250 TL VE ÜZERİ TÜM SİPARİŞLERİNİZDE KARGO ÜCRETSİZ!
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Yorumlar (0)
 • Tavsiye Et
 • Resimler
 •  

  Lateks, doğada bulunan, birçok bitkinin salgıladığı ve hava ile karşılaştığında katılaşan sütlü bir bitki özütüdür. Lateks karmaşık bir sıvı bileşimidir ve içerisinde protein, nişasta, alkaloid, şeker, yağ, sakız, tanin, reçine gibi birçok madde bulunur.

   

  Birçok bitkide lateks beyaz renktedir, ancak bazı bitkilerde sarı, turuncu ya da kırmızı da olabilir. Lateksin rengi, kuruduğunda beyazdan sarıya döner; bazı kimyasalların da katkısıyla esnek yapıyı alır. Lateks, kopma ve uzama kabiliyetlerinin yanı sıra yırtılma direnci ve genel dayanıklılığı ile bilinir

   

  Lateks kelimesi aynı zamanda, bitki özütü yapısının işlenerek üretilen, ince ve esnek olan malzemelerinde adlandırılmasında da kullanılır (örnek olarak Lateks kumaş). Ayrıca Lateks, yüzey aktif maddelerinin emülsiyonu ile, monomerlerine polimerize olur ve sentetik halini de alabilir.

   

  Lateks ambalaj sektöründe kullanılan yapıştırıcı maddelerden biridir. Sıvı halde iken sürüldükleri kâğıt yüzeyine tutunabilir ve kuruduğunda kâğıt olan kısımlara temas edince yapışmaz. Sadece lateks sürülmüş olan başka bir yüzey ile öpüştüğünde birbirine yapışır. Bu özelliğinden dolayı kutulama işlemi güçlük çıkaran büyük ya da uzun nesnelerin ambalajları lateks sürülmüş kenarlı olarak açık halde bulundurulur. Lateks sürülmüş yüzeylerde çabuk kuruma istediğinde yapılacak uygulama fanlarla desteklenmiş hava akımı olan 20 °C ile 35 °C sıcaklıkta bir ortamdır. Aşırı sıcak ortamda lateks yumuşak bir hal alır, kuruma olmaz. Soğuk ortamda kağıda nüfuz etmesi zorlaşır. Eğer yapılabiliyorsa kükürtlü bir ortam lateksi daha iyi kurutur.

   

  Lateksin başlıca kullanım alanları içerisinde; muayene eldiveni, balon, ambalaj lastiği, yapıştırıcı, silgi gibi pek çok ürünün üretiminde mevcuttur. Ayrıca; anestezi aletleri elastik şerit, ayakkabı,lastik ayakkabı, yüzme levhaları, araba ve bisiklet tekerlekleri, bulaşık eldivenleri,emzik, dalgıç giysileri,cerrahide kullanılan elastik tüp veya fitiller, damara zerketme aletleri, şişe tıpaları, solukla içeriye çekilen ilaçlar için kullanılan yüz maskeleri ve sonda gibi birçok tüketim ürünlerinde ve tıbbi aletlerinde lateks bulunmaktadır.

   

  Lateksler, lateks boyası gibi kaplamalarda yaygın olarak kullanlır. Lateks içindeki polimer parçacıklarından su buharlaştıkça katılaşarak bulunduğu yüzeyin, kalıbın şeklini alarak, esnek şekilli yapılar oluşturur. Sentetik lateks ayrıca, çimento yüzeylerinde çatlakların yeniden yüzeylenmesi ve yamalanması için kullanılan çimentoya da eklenebilir.

   

  Sağlık açısından bir sıkıntısı olmamakla beraber, alerjik etkileri olabilir.

   

  Temas ile Lateks alerjisi (kontakt egzama): Lateks içeren ürünlerin temas ettiği deri yüzeyinde kızarıklık, kaşıntı, sulanma ve kabuklanma şeklinde belirtiler veren bir alerji türüdür. Bu tür alerjilerde, lateks proteinleri değil, doğal lateks maddesinin işlenmesi (örneğin, lastik eldiven üretimi) sırasında kullanılan merkaptobenzotiazol, tiuram ve karbamat gibi maddeler sorumludur.

   

   

  Formulü yada formulleri: (C5H8)n

   

  CAS NO: 9006-04-6

   

  Görünüm : Süt görünümünde, akışkan sıvı

   

  Yoğunluk : 0.906-0.916 gr/cm3

   

  Lateksin yaklaşık değerleri aşağıdaki gibidir;

   

  Toplam Katı İçeriği: (%) 61

  Kuru Kauçuk İçeriği: (%) 60

  Kauçuk Olmayan Katı: (%) 1,7

  Amonyak İçeriği (Toplam ağırlıkta): % 0,70

  Amonyak İçeriği (Su fazında): % 1,80

  pH Değeri (25 C’de): 10,6

  KOH Numarası: 0,64 1,00 Maks.

  Uçucu Yağ Asidi Numarası: 0,024 

   

  kimyacnz.png (68 KB)

  Ürünlerimiz hakkında bilgi almak için lütfen iletişim kanallarımız ile bizlere ulaşın.

  • Merkez Mağaza : Eminönü - Fatih / İstanbul    • İnternet ve Toptan Satış Mağazası : İstoç - Bağcılar / İstanbul

  Müşteri Hizmetleri İletişim : +90 850 346 3573 / +90 212 511 81 77

  Mail : info@kimyaciniz.com

  Kimyacınız , Öz Yaldız Kimyevi Mad. San. Tic. Ltd. Şti. Kuruluşudur.​
Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.