sadsad x
asdasd

Sabun Boyası Alırken Dikkat Edilecekler

18 Nisan 2020
Sabun Boyası Alırken Dikkat Edilecekler

Sabun Boyası Alırken Dikkat Edilecekler

Sabun yapımı son zamanlarda yıldızı parlayan hobi ve ek işlerden birisidir. Yapılan sabunların daha kaliteli ve gösterişli olması için de elbette ki kullanılacak malzemenin kalitesi oldukça önem taşımaktadır. Satın alırken dikkat edilmesi gereken malzemelerden bir tanesi de sabun boyasıdır. Piyasada pek çok çeşidi bulunan bu boyaların hem estetik görünümde hem de sabunun kalitesinde doğrudan etkisi bulunmaktadır. Hal böyle olunca da kaliteli malzemeler güvenilir satıcılardan temin edilmelidir.

Sabun boyası alırken ilk dikkat edilmesi gereken konu sabunun türüdür. Yapacağınız sabun doğal sabunsa gıda boyası gibi doğal malzemelerden üretilmiş renklendiricilerden faydalanmanız gerekmektedir. Aksi halde kimyasal boyalar sabununuzun doğallığını bozacaktır. Gıda ya da organik boyalar dışında bazı doğal bitkisel yağların boyama özelliğinden de yine doğal sabun yapımında faydalanılabilmektedir. Diğer yandan, sabun yaparken her ne kadar doğallık sizin için önemli değilse de merdiven altı boyalardan kaçınmanız gerekmektedir. Çünkü bu ürünler ucuz malzemelerden üretildikleri için hem sağlığınıza zarar verecek hem de sabunun eriyebilirlik özelliğini yok edecektir. Sıvı sabun boyalarını daha çok dekoratif amaçlı kullanılacak sabunlarda kullanmanız bu durumda çok daha mantıklı olacaktır. Diğer kendi kullanımınız için yapacağınız sabunlarda ise toz boyaları alıp gliserinle karıştırıp sıvı boya haline getirdiğinizde otomatik olarak sabunun eriyebilirliğine de katkı sağlamış olacaksınız. Hangi boya çeşidini seçerseniz seçin mutlaka kaliteli firmalardan almaya özen göstermeniz gerektiğini bir kez daha vurgulamakta büyük fayda görüyorum.

Sabun boyası seçimi aslında sabunun kalitesinin yanında estetik görünümü de arttırmaktadır. Eğer sabunda oyma yapılacaksa çeşitli renkte boyalar katman katman uygulanacağında sıvı boyalar tercih edilmelidir. Sıvı boya olmadığı durumlarda sıvılarla iyi karışabilen toz boyalar da tercih edilebilmektedir. Uygun olmayan sabun boyası kullanıldığında görüntü pütürlü olacak homojen dağılma olmayacaktır. Sabun boyasında renk tonlarının seçilmesi ise tamamen yapılacak tasarıma bağlı olmaktadır. Öncelikle tasarıma karar vermek, kendinize belli bir tema oluşturmak ve bu temaya uygun olacak şekilde boyaların tonlarına karar vermek sizi başarıya ulaştıran önemli dinamiklerden olacaktır.

Sabun boyası satın alırken bir diğer dikkat edilmesi husus da boyanın solmayan özellikte olmasıdır. Bu özellik hem günlük kullanım hem de dekoratif amaçlı sabunlarda olmazsa olmazdır. Özellikle dekoratif sabun sanatında kullanılacaksa solmayan sıvı sabun boyaları tercih edilmelidir. Genellikle kullanılan boya kaliteli olduğu sürece solma olmamaktadır. Diğer yandan, boya ve kullanılan esansın uyumlu olması da sabun yapımında önerilen dikkat edilmesi gereken faktörlerdendir. Örneğin gül, çilek ya da kiraz gibi kokular tercih edilecekse pembe; lavanta, berry kokuları tercih edilecekse lila kullanılması ekstra bir hoşluk yaratmaktadır. Tasarımda duyuların hepsine hitap etme konusu olduğunda koku ve estetik uyum ön plana çıkmaktadır.

Son olarak sabun boyasından beklenen özellikleri sıralamak gerekirse toz boyalarda topaklanma olmamış boyalar olmasına ve sabunun eriyebilirliğine dikkat edilmelidir. Sıvı boyalarda renk solması olmayan ürünler tercih edilmelidir. Ayrıca eğer farklı renkli parçaların bir kompozisyon eşliğinde kullanıldığı çalışmalarda boyanın kalitesi çok ön plana çıkmaktadır. Eğer kalitesiz boya kullanırsanız solmadan öte tüm renklerin birbirine karışması ya da renklerin birbirine leke yapması durumları da görülebilmektedir. Sabun boyası satın aldıktan sonra da iş bitmemektedir. Onun bir de doğru şekilde kullanılması gerekir. Örneğin normal sıvı boya kullanıyorsanız yapım aşamasında doğrudan sabun bazının içine ilave ederek kullanmanız gerekmektedir. Ancak gıda boyası gibi malzemeler kesinlikle sabun bazına doğrudan katılmamalı, dışarıda esans ya da gliserinle karıştırılıp sıvı hale getirildikten sonra baza karıştırılmalıdır.

Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.