sadsad x
asdasd
Sabun

Sabun Boyası Alırken Dikkat Edilecekler

18 Nisan 2020
Sabun Boyası Alırken Dikkat Edilecekler

Sabun Boyası Alırken Dikkat Edilecekler

Sabun yapımı son zamanlarda yıldızı parlayan hobi ve ek işlerden birisidir. Yapılan sabunların daha kaliteli ve gösterişli olması için de elbette ki kullanılacak malzemenin kalitesi oldukça önem taşımaktadır. Satın alırken dikkat edilmesi gereken malzemelerden bir tanesi de sabun boyasıdır. Piyasada pek çok çeşidi bulunan bu boyaların hem estetik görünümde hem de sabunun kalitesinde doğrudan etkisi bulunmaktadır. Hal böyle olunca da kaliteli malzemeler güvenilir satıcılardan temin edilmelidir.

Sabun boyası alırken ilk dikkat edilmesi gereken konu sabunun türüdür. Yapacağınız sabun doğal sabunsa gıda boyası gibi doğal malzemelerden üretilmiş renklendiricilerden faydalanmanız gerekmektedir. Aksi halde kimyasal boyalar sabununuzun doğallığını bozacaktır. Gıda ya da organik boyalar dışında bazı doğal bitkisel yağların boyama özelliğinden de yine doğal sabun yapımında faydalanılabilmektedir. Diğer yandan, sabun yaparken her ne kadar doğallık sizin için önemli değilse de merdiven altı boyalardan kaçınmanız gerekmektedir. Çünkü bu ürünler ucuz malzemelerden üretildikleri için hem sağlığınıza zarar verecek hem de sabunun eriyebilirlik özelliğini yok edecektir. Sıvı sabun boyalarını daha çok dekoratif amaçlı kullanılacak sabunlarda kullanmanız bu durumda çok daha mantıklı olacaktır. Diğer kendi kullanımınız için yapacağınız sabunlarda ise toz boyaları alıp gliserinle karıştırıp sıvı boya haline getirdiğinizde otomatik olarak sabunun eriyebilirliğine de katkı sağlamış olacaksınız. Hangi boya çeşidini seçerseniz seçin mutlaka kaliteli firmalardan almaya özen göstermeniz gerektiğini bir kez daha vurgulamakta büyük fayda görüyorum.

Sabun boyası seçimi aslında sabunun kalitesinin yanında estetik görünümü de arttırmaktadır. Eğer sabunda oyma yapılacaksa çeşitli renkte boyalar katman katman uygulanacağında sıvı boyalar tercih edilmelidir. Sıvı boya olmadığı durumlarda sıvılarla iyi karışabilen toz boyalar da tercih edilebilmektedir. Uygun olmayan sabun boyası kullanıldığında görüntü pütürlü olacak homojen dağılma olmayacaktır. Sabun boyasında renk tonlarının seçilmesi ise tamamen yapılacak tasarıma bağlı olmaktadır. Öncelikle tasarıma karar vermek, kendinize belli bir tema oluşturmak ve bu temaya uygun olacak şekilde boyaların tonlarına karar vermek sizi başarıya ulaştıran önemli dinamiklerden olacaktır.

Sabun boyası satın alırken bir diğer dikkat edilmesi husus da boyanın solmayan özellikte olmasıdır. Bu özellik hem günlük kullanım hem de dekoratif amaçlı sabunlarda olmazsa olmazdır. Özellikle dekoratif sabun sanatında kullanılacaksa solmayan sıvı sabun boyaları tercih edilmelidir. Genellikle kullanılan boya kaliteli olduğu sürece solma olmamaktadır. Diğer yandan, boya ve kullanılan esansın uyumlu olması da sabun yapımında önerilen dikkat edilmesi gereken faktörlerdendir. Örneğin gül, çilek ya da kiraz gibi kokular tercih edilecekse pembe; lavanta, berry kokuları tercih edilecekse lila kullanılması ekstra bir hoşluk yaratmaktadır. Tasarımda duyuların hepsine hitap etme konusu olduğunda koku ve estetik uyum ön plana çıkmaktadır.

Son olarak sabun boyasından beklenen özellikleri sıralamak gerekirse toz boyalarda topaklanma olmamış boyalar olmasına ve sabunun eriyebilirliğine dikkat edilmelidir. Sıvı boyalarda renk solması olmayan ürünler tercih edilmelidir. Ayrıca eğer farklı renkli parçaların bir kompozisyon eşliğinde kullanıldığı çalışmalarda boyanın kalitesi çok ön plana çıkmaktadır. Eğer kalitesiz boya kullanırsanız solmadan öte tüm renklerin birbirine karışması ya da renklerin birbirine leke yapması durumları da görülebilmektedir. Sabun boyası satın aldıktan sonra da iş bitmemektedir. Onun bir de doğru şekilde kullanılması gerekir. Örneğin normal sıvı boya kullanıyorsanız yapım aşamasında doğrudan sabun bazının içine ilave ederek kullanmanız gerekmektedir. Ancak gıda boyası gibi malzemeler kesinlikle sabun bazına doğrudan katılmamalı, dışarıda esans ya da gliserinle karıştırılıp sıvı hale getirildikten sonra baza karıştırılmalıdır.

Evde Bitkisel Sabun Yapımı ve Püf Noktaları

18 Nisan 2020
Evde Bitkisel Sabun Yapımı ve Püf Noktaları

Evde Bitkisel Sabun Yapımı ve Püf Noktaları

Sabun sanayinin son zamanlarda oldukça gelişmiş olmasından dolayı piyasada çeşit çeşit sabun bulmak mümkün olmaktadır. Ancak bu sabunların doğallığı ve zararsız olması konusunda işler hiç de bu kadar masum değildir. Özellikle sektörde kimyasal maddelerin bolca kullanılıyor olmasından dolayı birçok kişi evde kendi sabununu kendisi doğal yollarla üretmek istemektedir. Bu amaçla hem hobi hem de satış amaçlı olarak kendi sabununu kendisi evde üretenlerin sayısı bir hayli artmıştır. Dekoratif amaçla üretilen sabunların tasarımsal güzelliği insana harika bir hobi kazandırmaktadır. Ancak evde sabun yaparken ürettiğiniz ürünlerin amacına uygun ve hoş olması için bazı kurallara kesinlikle uymanız önerilmektedir. Bu yazımız evde bitkisel sabun yapımı ve püf noktaları hakkında detaylı bilgi bulmanız için hazırlanmıştır.

Doğal Sabun Malzemeleri Nelerdir?

Teknik olarak sabun yapımında kullanılan iki türlü madde bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi asit diğeri ise bazdır. Asit ve baz özellikteki iki maddenin etkileşimiyle sabunlaşma tepkimesi oluşmakta ve sabun ürün olarak elde edilmektedir. Doğal sabun yapımında işte bu iki maddenin doğal bileşenlerden oluşmasına dikkat edilmektedir. Bunlardan baz maddesi doğal piyasada iki çeşit bulunmaktadır. Potasyum hidroksit ve sodyum hidroksittir. Potasyum hidroksit insan ve çevre sağlığına zararlı olduğu için kostik de denilen sodyum hidroksit bileşimine sahip sabun bazları kullanılmalıdır. Diğer asit maddesi ise doğal bitkisel yağlardan karşılanmalıdır. Bunun dışında kullanılacak esansların doğal sabun yapılacaksa yine bitkisel ve doğal içerikli olması gerekmektedir. Kimyaciniz.com bu işin uzman satış sitelerinden birisi olduğu için doğal sabun malzemeleri kategorimizde bulunan gönül rahatlığıyla bitkisel ev yapımı sabunlarınızda kullanabilirsiniz. Doğallıkları konusunda içiniz sonsuz rahat edebilir. Hoş kokulu sabunlar elde etmek için doğal sabunlarda yine kokulu bitkisel yağları tercih etmelisiniz.

Limon Kokulu Cilt Besleyici Sabun Yapımı

Evde bitkisel sabun nasıl yapılacağına örnek olarak limon kokulu cilt besleyici sabun tarifini seçtim bugün sizler için. Dilerseniz siz farklı tarifler de deneyebilirsiniz. Bloğumuzu takip ederseniz zaman zaman farklı tarifler bulabilirsiniz.

Malzemeler:  2 yemek kaşığı sodyum hidroksit (kostik), 300 ml kadar zeytinyağı, 5 ml badem yağı, 5 ml limon yağı (koku için lavanta, karanfil, okaliptüs yağı gibi farklı kokular da kullanılabilir), 5 ml defne yağı, adet 500 ml hacimde cam kap ve sabun kalıpları.

Yapımı: Cam kabın içerisine 2 yemek kaşığını ekledikten sonra üzerine 50 ml su ekleyin. Bu karışımı kostik eriyene kadar karıştırın. Ardından ana sabun malzemesi olan zeytinyağını ekleyin ve cilt besleyici, koku amaçlı diğer yağları ekleyin. Tüm karışımı koyulaşana ve pelte halini alana kadar karıştırın. Daha sonra tam olarak katılaşmasına izin vermeden sabun kalıplarına dökün. 2 saat buzdolabında beklettiğiniz sabunlarınızı kalıplarından çıkarıp kullanabilirsiniz.

Sabun Yapmanın İncelikleri

Malzemeleri doğru şekilde kullanmak ve mükemmel kusursuz sabunlar elde etmek için bazı püf noktaları bulunmaktadır. Kimyasal sabun yapımında çok daha fazla püf noktası bulunmakla birlikte biz doğal sabun yapımını anlattığımız için boya ve esansla ilgili püf noktalarını bu yazımızda sizlerle paylaşmıyoruz. Doğal sabun yapımı çok basit olmasına rağmen bazı ipuçlarını kaçırdığınızda hatalı sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Bunlardan ilk dikkat edilmesi sabunun kalıba döküldükten sonraki aşamasıdır. Bu aşamada terleme ve dış etkenlerden kaynaklı kabarcıklar olabilmekte bu da hem sabunun kalitesini düşürüp hem de görünümünü bozmaktadır. Bu görünümü engellemek için sabun kalıba döküldükten sonra alkol ya da kolonya ile dış yüzey silinmek suretiyle kabarcıklar alınmalıdır. Eğer sabun yaparken sabun bazı tercih edecekseniz daha sağlam olması ve sabunların kalıptan çıktıktan sonra kırılgan olmaması için içine bir miktar su karıştırmanız gerekmektedir.

Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.