sadsad x
asdasd

Oyma Mum Sanatı

18 Nisan 2020
Oyma Mum Sanatı

Oyma Mum Sanatı

Oyma mum sanatı oldukça eski bir gelenektir. Türklerde en eski örnekleri Osmanlı döneminde görülmüştür. Etkili bir aydınlatma aracı olarak bir döneme damgasını vuran mumlar Osmanlı’da sanat haline getirilmiştir. Bu sanatın hobi dünyasına katkıları devam etmektedir. Hala daha evde mum yapma işiyle uğraşanlar oyma mum sanatını icra etmekte hatta teknolojik gelişmelere uygun olarak bu sanatı sürekli geliştirmektedir. Peki, oyma mum nasıl yapılır, nasıl malzemeler gerekir ve hangi tekniklerin bilinmesi önemlidir bu yazımızda sizler için derledik. Şimdiden keyifli okumalar. Oyma sanatına göre kendi tasarımlarınızı oluşturup bunları ister kendi evinizde dekoratif amaçlı olarak gerekse de satıp bütçenize katkı sağlayarak değerlendirebilirsiniz. Genellikle satma amaçlı yapılan oyma mumlar nikah, düğün, sünnet, söz gibi organizasyonlarda dekorasyon malzemesi ya da nikah şekeri olarak kullanılmaktadır.

Oyma Mum Sanatı İçin Gereken Malzemeler

Oyma mum için kullanılan malzemeler aslında normal mum yapımı için kullanılan malzemelerle aynı olup çalışmanın daha gösterişli olması için vernik malzemeleri ve boyalar eklenmektedir. Malzemelerini yeni alacak olanlar için liste mum yapmak için düzenek, parafilm veya balmumu, çeşitli şekillerde mum kalıpları, boyalar, kokulu mum olacaksa esanslar, fitil, parafilm eritmek için çeşitli araç gereç şeklinde oluşturulabilmektedir.

Oyma mum için gerekli olan araç gereç ve malzemeleri kesinlikle bildiğiniz ve kalitesine güvendiğiniz yerlerden almanız gerekmektedir. En önemlisi de bu malzemelerin kaliteli hizmet vermenin yanında müşteri memnuniyetine de katkı sağlayıcı hizmet veren yerlerden alınmasıdır. Piyasada pek çok mum malzemesi satan yer olmakla birlikte online alışverişe hizmet kalitesinden dolayı daha çok önem verilmektedir. Online olarak malzeme satışı yaptığımız mağazamız da piyasanın en iyisi olmanın gururunu yaşamaktadır.

Oyma Mum Nasıl Yapılır? Aşamaları

Oyma mum sanatında en önemli konu oyduğunuz alanların alt kısımlarından beyaz mum görünümünün çıkmamasıdır. Bu nedenle mum döküldükten sonra genellikle birkaç katman boya yapılması gerekmektedir. Adım adım oyma mum nasıl yapılır merak edenler için anlatmakta büyük yarar görüyorum. Zira bu sanata hobi ya da ticari amaçlı olarak yeni başlamış olanlarınız olabilir. Bu yaptığımız açıklamalar sayesinde sizler de hemen alışıp bu sanatı icra edebilir hale geleceksiniz.

Öncelikle yapacağınız tasarıma karar vermelisiniz. Buna göre de renk katmanlarını ayarlamanız gerekecektir. İlk olarak mumu istediğiniz model kalıba döküp fitilini ayarlayın. Ardından mumu boyama aşamasına geçebilirsiniz. Bunun için kuruyan mumu kalıptan çıkarın ve fitiline bir ip bağlayarak uzatın. Ardından bu bağladığınız iple tutarak birinci renk boyaya daldırın. Ardından eriyen boyanın kuruması ve donması için soğuk su dolu kaba daldırın. Tasarımın renk sırasına göre işlemi her renkte tekrarlayın. Son katman boyayı da attıktan sonra mumu biraz dinlendirin. Artık mumunuz şekil vermeye hazır hale geldi. Tasarımınıza uygun olarak kesici ya da delici aletlerden yararlanarak nakış gibi mumunuzu işleyin. Bazı parçaları bükerek bazılarını da farklı şekillerde dizayn ederek tasarımınızı tamamlayabilirsiniz. Tüm tasarım tamamlandıktan sonra üzerine mum verniği sürmeyi de ihmal etmemek gerekiyor.

 

Oyma Mum Modelleri

Oyma mum işiyle uğraşacak olanların en çok piyasada bulabileceği tasarımlar kurdeleli tasarımlardır. Bunun en büyük nedeni de mumdan ayrılan sıyrıntıların bükülerek kolayca kurdeleli modellere dönüşebilmesidir. Bunun dışında gül ya da ayçiçeği haline dönüştürülmüş mum tasarımları da sıkça tercih edilmektedir. Özellikle kalp ve güllü modeller ev dekorasyonu için sıkça yapılmaktadır. Yaratıcılığa bağlı olarak modeller çeşitlendirilebilir. Oyma mum sanatçıları için son zamanlarda meyve oyma sanatını muma adapte eden tasarımlar da sıkça tercih edilebilir olmuştur. Bunun için önce muma meyve şekli verilip ardından oyma işlemi yapılmaktadır.

Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.