sadsad x
asdasd
Mum

Romantik Yemeklerinize Eşlik Edecek Mum Modelleri

18 Nisan 2020
Romantik Yemeklerinize Eşlik Edecek Mum Modelleri

Romantik Yemeklerinize Eşlik Edecek Mum Modelleri

Mum ev dekorasyonunda sevilerek ve oldukça sık kullanılan aksesuarlardandır. Özellikle bayanlar çıktıkları alışverişten mum almadan dönmezler. Bunun en büyük nedeni de eve aydınlık bir şıklık sağlamalarından kaynaklanmaktadır. Bazı kişiler de mum satın almak yerine kendi mum tasarımlarını kendileri yapmayı tercih etmektedir. Bu sayede hem kendi ev dekorasyonunu istediği şekilde oluşturmak bazen de satışını yaparak aile bütçesine katkı sağlamak isteyenler ortaya çıkmaktadır. İster mum tasarımınızı kendiniz yapın isterseniz de satın alın bazı modeller vardır ki o sezona ve içinde bulunduğunuz şartlara çok uyum sağlar. Romantik yemeklere eşlik edecek mum modellerinin seçimi de aynı şekilde uyum sağlayan tasarımlar arasından yapılmaktadır. 2017 yılında en çok tercih edilen modelleri sizler için derledik.

Klasik şamdanların yerine yaratıcı fikirler

Romantik akşam yemekleri denildiğinde aklımıza hemen sofra dekorunda kullanılan kırmızı ya da altın varak tonlarındaki şamdanlar ve mumları gelmektedir. Ancak 2017 yılında bu modeller yerine daha yaratıcı tasarımlara yer verilmeye başlanmıştır. Şarap kadehleri ya da farklı bardak modellerinin şamdan niyetine kullanıldığı ve üzerlerine daha çok sade mumların kullanıldığı tasarımlarda genelde florial desenler, floriyal ögeler kullanılmakta, renk olarak da lila, toz pembe gibi pastel renkler harika bir şıklık yaratmaktadır. Bu tip akşam yemeği mumları yaz yemeklerinde harika alternatifler sunmaktadır.

 

 

Temalı dekoratif akşam yemeği mum modelleri

Sevdiğiniz kişiyle birlikte yiyeceğiniz romantik bir akşam yemeği için mum seçerken ya da tasarlarken belli kalıplara bağlı kalmanıza gerek yok. 2017 modası zaten bu özgürlüğü bize en geniş imkanlarla sağlıyor. Eğer işin içinden çıkmada zorlananlardansanız tema belirlemek sizi için harika bir yaklaşım olacaktır. Örneğin yemeğinizin teması marinse geniş bir bardak yada kavanozun içine kum, deniz kabukları ve çakıllarla bir sahil ortamı yaratıp üzerine de bir mum yerleştirerek harika bir dekor mum yaratabilirsiniz. Öte yandan sevgililer günü teması isterseniz de kırmızı kalplerle süslenmiş mumları öneriyoruz.

Kuş kafesi şamdanların verdiği hoşluk

 

Doğayla iç içe yenecek romantik yemeklerde kuş kafesi şeklinde şamdanlar sıklıkla tercih edilen mum modelleri arasında yer almaktadır. Örneğin göl ya da deniz kenarında bir romantik akşam yemeği planladığınızı düşündüğümüzde masanın etrafına yerlere serilen bu şamdanlar harika bir etki yaratacaktır. Kuş kafesi yerine kandil, vintage farklı dekoratif kafesler de mum dekorları için tercih edildiğinde harika sonuçlar yaratmaktadır. Çoğu zaman da beklenenden çok daha mutluluk verici bir akşam yemeği ve romantiklik yaratabilmektedir. Dilerseniz eskiden kalma bu tip şamdan şeklinde kullanabileceğiniz objeleriniz varsa boyayıp değerlendirebilirsiniz. İlla satın almanıza da gerek yok. Fark yaratmak istediğinizde ise plastikten yapılıp satılan yapma çiçek dallarını kafesin altına yerleştirip harika bir konsept yaratmanız güzel olacaktır.

Country tarz mum modelleri

Country tarz dediğimiz stil modadan dekorasyona, ev tekstilinden tasarımlara kadar her yerde kısa sürede yerini almıştır. Rahat bir tarz olduğu için de önümüzdeki daha pek çok yıl tasarım dünyasındaki yerini kaybetmeyeceğe benzemektedir. Bu nedenle sevdiğiniz kişiyle birlikte planladığınız romantik akşam yemeğinin temasına da country tarz mum modelleri çok yakışacaktır. Eğer sahilde ya da bahçe gibi doğal ortamlarda açık havada bir yemek planlıyorsanız en iyi tercih country romantik mum modelleri olacaktır. Country mumlar piyasada bulunmakla birlikte kendiniz tasarımı yapmak istiyorsanız marangoza oydurduğunuz doğal desene sahip kütüklerin ortasına mum dökerek elde edebilirsiniz. Eğer kütük konusunda sıkıntı yaşıyorsanız düz şekilde döktüğünüz mumum etrafına kabuk tarçın silindirleri bağlayarak da country tarz mum tasarlayabilirsiniz. Bunları çuval ipiyle bağlayarak çok şık tasarımlar ortaya çıkarmanız mümkün.

Oyma Mum Sanatı

18 Nisan 2020
Oyma Mum Sanatı

Oyma Mum Sanatı

Oyma mum sanatı oldukça eski bir gelenektir. Türklerde en eski örnekleri Osmanlı döneminde görülmüştür. Etkili bir aydınlatma aracı olarak bir döneme damgasını vuran mumlar Osmanlı’da sanat haline getirilmiştir. Bu sanatın hobi dünyasına katkıları devam etmektedir. Hala daha evde mum yapma işiyle uğraşanlar oyma mum sanatını icra etmekte hatta teknolojik gelişmelere uygun olarak bu sanatı sürekli geliştirmektedir. Peki, oyma mum nasıl yapılır, nasıl malzemeler gerekir ve hangi tekniklerin bilinmesi önemlidir bu yazımızda sizler için derledik. Şimdiden keyifli okumalar. Oyma sanatına göre kendi tasarımlarınızı oluşturup bunları ister kendi evinizde dekoratif amaçlı olarak gerekse de satıp bütçenize katkı sağlayarak değerlendirebilirsiniz. Genellikle satma amaçlı yapılan oyma mumlar nikah, düğün, sünnet, söz gibi organizasyonlarda dekorasyon malzemesi ya da nikah şekeri olarak kullanılmaktadır.

Oyma Mum Sanatı İçin Gereken Malzemeler

Oyma mum için kullanılan malzemeler aslında normal mum yapımı için kullanılan malzemelerle aynı olup çalışmanın daha gösterişli olması için vernik malzemeleri ve boyalar eklenmektedir. Malzemelerini yeni alacak olanlar için liste mum yapmak için düzenek, parafilm veya balmumu, çeşitli şekillerde mum kalıpları, boyalar, kokulu mum olacaksa esanslar, fitil, parafilm eritmek için çeşitli araç gereç şeklinde oluşturulabilmektedir.

Oyma mum için gerekli olan araç gereç ve malzemeleri kesinlikle bildiğiniz ve kalitesine güvendiğiniz yerlerden almanız gerekmektedir. En önemlisi de bu malzemelerin kaliteli hizmet vermenin yanında müşteri memnuniyetine de katkı sağlayıcı hizmet veren yerlerden alınmasıdır. Piyasada pek çok mum malzemesi satan yer olmakla birlikte online alışverişe hizmet kalitesinden dolayı daha çok önem verilmektedir. Online olarak malzeme satışı yaptığımız mağazamız da piyasanın en iyisi olmanın gururunu yaşamaktadır.

Oyma Mum Nasıl Yapılır? Aşamaları

Oyma mum sanatında en önemli konu oyduğunuz alanların alt kısımlarından beyaz mum görünümünün çıkmamasıdır. Bu nedenle mum döküldükten sonra genellikle birkaç katman boya yapılması gerekmektedir. Adım adım oyma mum nasıl yapılır merak edenler için anlatmakta büyük yarar görüyorum. Zira bu sanata hobi ya da ticari amaçlı olarak yeni başlamış olanlarınız olabilir. Bu yaptığımız açıklamalar sayesinde sizler de hemen alışıp bu sanatı icra edebilir hale geleceksiniz.

Öncelikle yapacağınız tasarıma karar vermelisiniz. Buna göre de renk katmanlarını ayarlamanız gerekecektir. İlk olarak mumu istediğiniz model kalıba döküp fitilini ayarlayın. Ardından mumu boyama aşamasına geçebilirsiniz. Bunun için kuruyan mumu kalıptan çıkarın ve fitiline bir ip bağlayarak uzatın. Ardından bu bağladığınız iple tutarak birinci renk boyaya daldırın. Ardından eriyen boyanın kuruması ve donması için soğuk su dolu kaba daldırın. Tasarımın renk sırasına göre işlemi her renkte tekrarlayın. Son katman boyayı da attıktan sonra mumu biraz dinlendirin. Artık mumunuz şekil vermeye hazır hale geldi. Tasarımınıza uygun olarak kesici ya da delici aletlerden yararlanarak nakış gibi mumunuzu işleyin. Bazı parçaları bükerek bazılarını da farklı şekillerde dizayn ederek tasarımınızı tamamlayabilirsiniz. Tüm tasarım tamamlandıktan sonra üzerine mum verniği sürmeyi de ihmal etmemek gerekiyor.

 

Oyma Mum Modelleri

Oyma mum işiyle uğraşacak olanların en çok piyasada bulabileceği tasarımlar kurdeleli tasarımlardır. Bunun en büyük nedeni de mumdan ayrılan sıyrıntıların bükülerek kolayca kurdeleli modellere dönüşebilmesidir. Bunun dışında gül ya da ayçiçeği haline dönüştürülmüş mum tasarımları da sıkça tercih edilmektedir. Özellikle kalp ve güllü modeller ev dekorasyonu için sıkça yapılmaktadır. Yaratıcılığa bağlı olarak modeller çeşitlendirilebilir. Oyma mum sanatçıları için son zamanlarda meyve oyma sanatını muma adapte eden tasarımlar da sıkça tercih edilebilir olmuştur. Bunun için önce muma meyve şekli verilip ardından oyma işlemi yapılmaktadır.

Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.